Deprecated: Redux::setHelpTab ilevi, Redux 4.3 sürümünden bu yana kullanımdan kaldırılmıştır. Bunun yerine Redux::set_help_tab( $opt_name, $tab ) kullanın. in /var/www/vhosts/kostebek-kolektif.org/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 5453

Deprecated: Redux::setHelpSidebar ilevi, Redux 4.3 sürümünden bu yana kullanımdan kaldırılmıştır. Bunun yerine Redux::set_help_sidebar( $opt_name, $content ) kullanın. in /var/www/vhosts/kostebek-kolektif.org/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 5453
Pogroma Karşı Göçmen Sınıf Kardeşlerimizin Yanındayız - Köstebek Kolektif

Pogroma Karşı Göçmen Sınıf Kardeşlerimizin Yanındayız

In Açık Seçki, Huruçtan Gazel, Proleterya

Suriyeli göçmenlere yönelik olarak Kayseri’de başlayan ırkçı saldırılar; dün akşam Hatay, Antep, Konya ve İstanbul gibi birçok noktaya sıçramış ve bir pogroma dönüşmüş durumda. Bu topraklarda daha önce , 6-7 Eylül, Sivas, Çorum, Maraş gibi kışkırtılmış kalabalıklar tarafından gerçekleştirilen katliam ve pogromların bir benzeri yaşanıyor. İktidarın ve patronların çıkarlarını hedef alan herhangi bir eylem için binlerce polis seferber edilebilirken bu saldırılara göz yumulması da devlet onaylı ve destekli bir pogrom girişimiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Zafer Partisi gibi kendisini doğrudan doğruya göçmen düşmanlığı üzerinden var eden partilerin ortaya çıkan milliyetçi histerideki rolü açık. Ancak, sözde muhalif, gerçekte ise devlet ve sermaye uzantısı bir parti olan CHP’nin rolünü es geçmemek, CHP teşkilatlarının pek çok yerde saldırılara katıldığını not düşmek ve teşhir etmek gerekiyor.

TC devletinin de aktörü olduğu emperyalist savaş ve işgal sebebiyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan; ucuz iş gücü olarak en ağır ve güvencesiz koşullarda çalışarak hayatta kalmaya çalışan göçmenlere yönelen bu saldırılar işçi sınıfı mücadelesinin en acil gündemlerinden biri olmak zorundadır. Aksi takdirde, coğrafyadaki pogrom ve katliamlara yenisinin eklenmesi sessizce izlenmiş olacaktır.

Olayların bugün vardığı yer; işçi sınıfı içerisinde göçmen düşmanlığıyla, mevcut düzenin en önemli sacayakları milliyetçilik ve şovenizmle mücadelenin tarihsel ve temel öneme sahip bir görev olduğunu hepimize hatırlatmalıdır. Bu görev şimdiye kadar fazlasıyla yok sayılmış, ihmal edilmiş durumdadır.

İşçi sınıfı göçmen bir sınıftır. Göçmen işçilerin sınıf mücadelesi tarihinde önemli rolleri olmuştur. Yaşadığımız sorunların sorumlusu göçmen işçiler değil, patronlar ve onların düzenidir. Farklı halklardan olsalar, farklı dilleri konuşsalar ve farklı kültürlere sahip olsalar da işçilerin, bu kapitalist sömürü düzenine karşı çıkarları ve kaderleri birdir. Buna karşılık, devlet ve kapitalist sınıf; biz işçilerin milliyetçilik zehriyle birbirimize düşman olmamızdan, öfkemizi birbirimize yöneltmemizden memnuniyet duyacaktır. Bu ablukayı sınıfsal öfkeyi gerçek adresine; düzene, devlete ve kapitalist sınıfa karşı yönlendirerek, politik sınıf hareketini yükselterek dağıtabiliriz.

Emperyalist savaşlara, milliyetçiliğe ve şovenizme karşı sınıf savaşı!

İşçi Birlikleri

Kaynak: Pogroma Karşı Göçmen Sınıf Kardeşlerimizin Yanındayız

You may also read!

Lenin’de proletarya hegemonyası: İşçi sınıfının öncülüğü – Candaş Ayan

Shandro’nun ortaya koyduğu eser, Lenin’i Marksist sınıf mücadelesi ve proletarya hegemonyası çerçevesinde bağlamsallaştırarak bize, on dokuzuncu yüzyılın sonlarından başlayarak Lenin’in yaşamının sonuna kadar uzanan bir süreçte devam eden ontolojik ve epistemolojik temaların gelişimini görme imkânı veren, oldukça kıymetli bir çalışmadır. Yine de bazılarının, Lih’in kitabını ‘Lenin hakkında sarf edilebilecek son sözler’ olarak nitelemelerini[33] boşa çıkarttığı gibi Shandro’nun kitabının da Lenin hakkında sarf edilebilecek son sözler olmayacağı aşikâr. İşçi sınıfı mücadelesinin değişen koşullar karşısındaki dinamizmine ve diyalektiğe dair yaptığı katkılarla Marksist sınıf teorisinin sınırlarını genişleten bir fikir ve eylem insanına dair söylenebilecek sözlerin tüketilmesi zor.

Read More...

Marx’ın Yeni Ortaya Çıkarılan Mektubu Enternasyonalizmin ve Partinin Gerekliliğini Yeniden Onaylıyor

İlk kez Jean-Numa Ducange tarafından yayınlanan bu mektubu Komünist İşçi Örgütü (Communist Workers’ Organisation) ilişkilendirdiği bağlamı değerli bulduğumuz bağlam

Read More...

SICAK VE SOĞUK SAVAŞ: 4. YAPAY ZEKA’NIN ‘CESUR YENİ DÜNYASI’

Tayvan’ın çip endüstrisinin hem Çin hem de ABD için önümüzdeki birkaç yıl içinde ada için savaş riskini göze alamayacak

Read More...

Mobile Sliding Menu